Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na miesiąc

październik 2018

CELE DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2018 R. GRUPA MALEŃSTWA.

Ogólne cele wychowawczo-dydaktyczne:

• Rozpoznawanie warzyw i podawanie ich nazw.

• Kształtowanie umiejętności posługiwania się przymiotnikami; rozszerzanie słownika czynnego dzieci.

• Rozpoznawanie owoców i podawanie ich nazw; posługiwanie się określeniami: twardy, miękki.

• Wdrażanie do profilaktyki zdrowotnej poprzez zdrowe odżywianie się.

• Poszerzanie wiedzy przyrodniczej na temat grzybów; wdrażanie do zachowania szczególnego bezpieczeństwa podczas ich rozpoznawania i zbierania.

• Usprawnianie małej motoryki poprzez zabawy z plasteliną.

• Poszerzanie wiedzy przyrodniczej o nazwy drzew liściastych (kasztanowiec i dąb) oraz ich owoców.

• Układanie kompozycji z materiału przyrodniczego; rozwijanie kreatywności; zachęcanie do podejmowania nowych wyzwań.

• Rozwijanie kompetencji matematycznych poprzez tworzenie i kontynuowanie prostych rytmów ruchowych, słuchowych i graficznych.

• Usprawnianie małej motoryki poprzez naklejanie drobnych elementów.

• Wdrażanie do udziału w zorganizowanych zabawach ruchowych.

• Rozwijanie kompetencji językowych; poszerzanie słownika dzieci na podstawie pojęć nadrzędnych.

• Rozumienie znaczenia wyrażenia zdrowe odżywianie się.

• Zapoznanie dzieci z pracą lekarza pediatry; kształtowanie właściwego zachowania podczas wizyty u lekarza; zachęcanie dzieci do przełamywania lęku przed wizytą w gabinecie lekarskim.

• Rozumienie konieczności dostosowania ubioru do warunków atmosferycznych.

• Rozpoznawanie i podawanie nazw części garderoby; klasyfikacja ubrań.

• Podnoszenie kompetencji matematycznych poprzez kształtowanie rozumienia liczby w aspekcie kardynalnym; przeliczanie w zakresie 1–3; określanie, ile jest elementów.

• Rozumienie znaczenia jedzenia owoców dla zdrowia człowieka.

• Poznanie znaczenia ruchu dla zdrowia; zachęcanie do udziału w zorganizowanych zabawach ruchowych w sali i w ogrodzie przedszkolnym.

• Kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

• Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią i wiązanie ich z aktualną porą roku.

• Kształtowanie umiejętności analizy i syntezy sylabowej.

• Liczenie w dostępnym zakresie; porównywanie liczebności zbiorów i tworzenie zbiorów równolicznych.

• Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

• Zapoznanie z wyglądem i nazwami różnych orzechów (włoski, laskowy).

• Poznanie zwyczajów zwierząt szykujących się do zimy; rozpoznawanie zwierząt i podawanie ich nazw.

• Dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią (przebarwianie się liści i ich opadanie).

• Tworzenie obrazu do muzyki.

• Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią i wiązanie ich z aktualną porą roku; zebranie eksponatów do kącika przyrodniczego.

• Nabywanie odwagi w malowaniu ręką; utrwalanie nawyków higienicznych i porządkowych.

• Doskonalenie wyobraźni ruchowej poprzez zabawę przy muzyce; kształcenie słuchu i poczucia rytmu.

• Wdrażanie do umiejętnego korzystania z plasteliny, doskonalenie sprawności manualnej.

• Wykonanie kukiełek do teatrzyku zgodnie z poleceniem n.; próby odgrywania różnych scen z życia za pomocą kukiełek (inicjowanie zabaw teatralnych).

• Czerpanie radości ze wspólnej zabawy; nabywanie umiejętności rzucania i łapania piłki.