Ogłoszenia Sów

SZACHY

DZIECI LUBIĄ SZACHY, MIMO ŻE SĄ TRUDNE!

Nasze „Sowy” rozpoczynają w tym roku  naukę gry w szachy. Zajęcia, które będą odbywały się raz w tygodniu – w czwartek od godziny 13.00 do 13.45, poprowadzi Pani Anna Gursztyn. Szczegółowych informacji udziela Pani Sylwia Pawlukowska.

DLACZEGO SZACHY?

Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka – kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia. Dlatego tez wpływa na rozwój intelektu dziecka, zwiększa aktywność umysłową i rozbudza twórcze zdolności.

Szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Uczą odpowiedzialności za własne decyzje. Uczestnik „królewskiej gry” staje się bardziej cierpliwy i wytrwały. Uczy się szacunku do przeciwnika i do samego siebie , potrafi stosować zasadę „fair play” w życiu, nie tylko przy szachownicy.

Efekty widać już we wczesnej edukacji dziecka. Widzimy więc, że szachy to nie tylko rozrywka intelektualna, ale także inwestycja w umysł naszych dzieci.

Podsumowując, szachy kształtują i rozwijają:

• krytyczne myślenie;
  • logiczne myślenie;
  • komunikację, porozumiewanie;
  • umiejętność podejmowania decyzji;
  • umiejętność rozwiązywania problemów;
  • zmysł obserwacji;
  • umiejętności poznawcze;
  • pamięć;
  • umiejętność przewidywania;
  • rozwijają umiejętność analizy napotkanych problemów;
  • uczą szacunku do siebie;
  • uczą szacunku do przeciwnika  - w myśl zasady : „żaden szachista na świecie nie wygrał wszystkich partii”;
  • rozwijają wyobraźnię, kreatywność;
  • uczą dyscypliny;
  • hartują po porażkach, uczą radzić sobie po niepowodzeniach;
  • uczą systematyczności, pilności;
  • rozwijają zdolności matematyczne i umiejętność czytania ze zrozumieniem